Płyta szalunkowa w skończonym wnętrzu

Płyta szalunkowa w skończonym wnętrzu

Projektant Tomasz Stonoga, z pełną wytrwałością wdrożył płyty szalunkowe do sfinalizowania wnętrza swego wnętrza. Płyty pokrywają tu nie tylko ściany, ale i strop. To minimalizm dostępny - nie z granitu, ze szkła i stali, natomiast z dostępnego, surowego, niedrogiego, stanowiskiem architekta niesłusznie odtrąconego produktu. Fakt, że zabito nim nawet kuchnię, więc miejsce bardziej narażone na wilgoć, ma stanowisko manifestacji. Projektant, który samemu mocował płyty, wydaje się odpytywać zaskoczonych widzów - dlaczego nie?

Czy na pewno w każdej kuchni muszą być meble za 35 tysięcy złotych oraz kamienny blat? Do sfinalizowania całego domu o wielkości 120 m2.(oprócz ubikacji oraz pomieszczenia gospodarczego) starczyło 150 płyt o rozmiarze 125 x 250 cm. Materiał kosztował sześć tys zł. Dla porównania tyle samo potrzeba by opłacić za tynk, nie licząc farby oraz wynagrodzenia dla fachowców. Płyty są fabrycznie gotowe oraz nie były ponadto farbowane ani lakierowane. Łatwość montażu zezwoliła zaoszczędzić na robociźnie - projektant sam je przymocował, przykręcając do belek boazeryjnych. Wkręty nie są widoczne - znikają na wielobarwnym tle sprasowanych wiórów. Płyta szalunkowa była mocowana bez przerw, jedna przy drugiej. Należy dokładnie przyglądać się skończonej ścianie, aby zauważyć miejsca połączeń. Udało się otrzymać efekt jednolitej powierzchni bez podziałów. Na drobnych wypukłych narożnikach krawędzie płyty zostały schowane belkami laminowanymi.

Z płyt zbudowano także szafki kuchenne. Nie byłoby w tym nic zaskakującego, ponieważ to sprawdzony towar meblarski, aczkolwiek zazwyczaj jest tylko ukrywaną konstrukcją, jak stelaż pod materacem bądź nieeksponowana ścianka szuflady. Tymczasem tu pełna prezentacja! Mimo to szafki nie absorbują uwagi, zanikają na tle ścian z tegoż samego produktu. Nie są odrębnymi, wystawionymi meblami, tylko nierozerwalną częścią pomieszczenia. Ponieważ otwarta kuchnia jest właściwie częścią pokoju dziennego, taki efekt był niezmiernie pozytywny. Przeznaczenia Tapeta - Okładzina z sklejek szalunkowych to wspaniałe podłoże pod tapetę. Najodpowiedniejsze będą w tym przypadku szerokie tapety, które są utrwalone włóknem szklanym.

Podobne artykuły

Gdy robi się zimno

Za każdym razem, kiedy zaczyna się okres zimowy, dni i wieczory stają ...

Zabawki, które uczą

Na pewno każdy człowiek na świecie w swoim życiu przeżywał okres ...

Zdrowie – wpływ pogody na zdrowie człowieka

Wpływ pogody na zdrowie, samopoczucie człowieka ma bardzo duży wpływ. ...

Prasa do owoców

Każdy kto chce pozyskać świeży sok owocowy czasami musi dużo się ...